Saugos duomenų lapai

Saugos duomenų lapai

Reikalavimai Saugos duomenų lapams

Reikalavimai Saugos duomenų lapams, jų struktūrai ir juose pateikiamai informacijai yra nurodyti REACH reglamente.

Saugos duomenų lape pateikiama išsami informacija apie darbo vietoje naudojamos cheminės medžiagos ar mišinyje esančių cheminių medžiagų kontrolės reguliavimo sistemą. Ir darbdaviams, ir darbuotojams šis dokumentas yra informacijos apie pavojus šaltinis, kuriame pateikiamos rekomendacijos dėl saugos priemonių. Saugos duomenų lapas yra susijęs su  chemine medžiagą ar cheminių medžiagų mišiniu ir paprastai (jei prie Saugos duomenų lapo nepridedamas poveikio scenarijus) jame nepateikiama specifinė informacija apie jokią konkrečią darbo vietą, kur produktas gali būti naudojamas, nors kai cheminė medžiaga ar mišinys turi tiksliai nustatytą galutinio naudojimo būdą, Saugos duomenų lape pateikiama informacija gali būti konkretesnė. Todėl nurodyti duomenys darbdaviui suteikia galimybę:

a) sukurti aktyvią darbuotojo apsaugos priemonių programą, apimančią konkrečiai darbo vietai pritaikytus mokymus;

b) apsvarstyti, kokių priemonių gali tekti imtis, siekiant apsaugoti aplinką.

Taip pat Saugos duomenų lapai yra svarbus informacijos šaltinis kitiems cheminių medžiagų ir mišinių naudotojams. Saugos duomenų lape pateikiama informacija dėl pavojingų produkto gabenimo reikalavimų, informacija skubiosios pagalbos tarnybos, įskaitant apsinuodijimų centrus, darbuotojams. Be to, Saugos duomenų lapų turinys yra svarbus informacijos šaltinis rengiant UFI pranešimo duomenis pagal CLP reglamento VIII priedo reikalavimus.

Visa Saugos duomenų lape pateikiama informacija turi būti aiški ir glausta.

REACH reglamento 31 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kada Saugos duomenų lapas turi būti pateikiamas net jo nereikalaujant t.y. bei išankstinio cheminės medžiagos ar mišinio gavėjo prašymo:

a) cheminė medžiaga ar mišinys atitinka klasifikavimo kaip pavojingi kriterijus pagal CLP Reglamentą (EB) Nr. 1272/2008; arba 

b) cheminė medžiaga yra patvari, bioakumuliacinė ir toksiška arba labai patvari ir didelės bioakumuliacijos pagal REACH reglamento XIII priede išdėstytus kriterijus; arba

c) cheminė medžiaga įtraukta į sąrašą, sudarytą pagal REACH reglamento 59 straipsnio 1 dalį (kandidatinis labai didelį susirūpinimą keliančių cheminių medžiagų autorizacijos sąrašą kuris skeliamas ECHA svetainėje: https://echa.europa.eu/candidate-list-table), dėl kitų priežasčių, nei nurodytosios a ir b punktuose.

REACH reglamento 31 straipsnio 3 dalyje nurodoma, kada saugos duomenų lapą reikia pateikti gavėjui paprašius. Minėtos sąlygos taikomos jeigu mišinys neatitinka klasifikavimo kaip pavojingas kriterijų pagal CLP reglamento (EB) Nr. 1272/2008 I ir II antraštines dalis, tačiau savo sudėtyje turi: 

a) bent vieną žmonių sveikatai ar aplinkai pavojingą cheminę medžiagą, kurios koncentracija ne dujiniame mišinyje yra lygi arba didesnė nei 1 % masės, o dujiniame mišinyje – lygi arba didesnė nei 0,2 % tūrio; arba

b) bent vieną cheminę medžiagą, kuri yra 2 kategorijos kancerogeninė arba 1A, 1B ir 2 kategorijos toksiškai veikianti reprodukciją, 1 kategorijos odą jautrinanti, 1 kategorijos kvėpavimo takus jautrinanti ar poveikį laktacijai arba vaikui per motinos pieną turinti medžiaga ar patvari, biologinio kaupimosi ir toksiška (PBT) pagal REACH reglamento XIII priede nustatytus kriterijus arba labai patvari ir didelio biologinio kaupimosi (vPvB) medžiaga pagal REACH reglamento XIII priede nustatytus kriterijus, arba buvo įtraukta į REACH reglamento 59 straipsnio 1 dalyje sudarytą sąrašą dėl kitų priežasčių nei nurodytosios a punkte, ir kurios koncentracija ne dujiniame mišinyje yra lygi arba didesnė nei 0,1 % masės; arba

c) cheminę medžiagą, kuriai Bendrijoje yra nustatyta ribinė vertė darbo aplinkoje.

Prievolė pateikti SDL, jeigu gaunamas prašymas, taip pat nustatyta CLP reglamente. Pagal CLP  reglamento I priedo 3.4.6, 3.6.2, 3.7.2, 3.8.3 ir 3.9.4 lentelėse nurodytą 1 pastabą šis reikalavimas taip pat taikomas neklasifikuotiems mišiniams, tačiau kurių sudėtyje yra bent viena medžiaga, klasifikuojama kaip 1 kategorijos, 1A arba 1B pakategorės odą jautrinanti medžiaga, 1 kategorijos 1A, 41 1B pakategorės kvėpavimo takus jautrinanti medžiaga, 2 kategorijos kancerogeninė medžiaga, 1 arba  2 kategorijos toksiška reprodukcijai medžiaga arba specifinio toksiškumo konkrečiam organui 2 kategorijos medžiaga (po vienkartinio ar pakartotinio poveikio), jeigu ši medžiaga viršija su tomis pačiomis lentelėmis pateiktose pastabose nurodytas ribines vertes.

REACH reglamento 31 straipsnio 4 dalyje numatoma, kad plačiajai visuomenei parduodamų cheminių medžiagų ir mišinių atveju:

Saugos duomenų lapo pateikti nebūtina, jei pavojingos cheminės medžiagos ar mišiniai siūlomi ar parduodami plačiajai visuomenei kartu pateikiant pakankamai informacijos, leidžiančios naudotojams imtis būtinų priemonių žmonių sveikatai ir aplinkai apsaugoti bei saugai užtikrinti, nebent tokio saugos duomenų lapo prašo tolesnis naudotojas ar platintojas.

Tačiau būtina atkreipti dėmesį, kad Saugos duomenų lapą reikia pateikti, jei cheminių medžiagų mišinys ar medžiaga tiekiamas tolesniam tiekimo grandinės naudotojui ar platintojui, kuris tokio Saugos duomenų lapo pageidauja. Siūlančiam arba parduodančiam  tokias chemines medžiagas ar mišinius platintojui (pavyzdžiui, mažmenininkui) gali būti svarbu turėti saugos duomenų lapą. Tokiuose Saugos duomenų lapuose pateikiama ir platintojui svarbi informacija, nes jis turi sandėliuoti cheminę medžiagą ar mišinį. Be to, SDL pateikiama informacijos, pavyzdžiui, dėl priemonių nelaimės atveju (arba gaisro ir kt.). Jei tolesniam naudotojui arba platintojui atrodo, kad jam reikia Saugos duomenų lapo šiems ar kitiems tikslams, jis gali jo  paprašyti.

REACH reglamento 31 straipsnio 5 dalyje nurodyta, kad : „Saugos duomenų lapas pateikiamas oficialia valstybės (-ių) narės (-ių), kurioje (-iose) cheminė medžiaga ar mišinys tiekiami rinkai, kalba, nebent atitinkama (-os) valstybė (-ės) narė (-ės) nusprendžia kitaip.“

Saugos duomenų lapai Lietuvoje turi būti pateikiami lietuvių kalba.

Dažnai cheminių medžiagų ir mišinių tiekėjai iš užsienio šalių Lietuvos platintojams pateikia saugos duomenų lapus anglų kalba. Tokiu atveju Lietuvoje veikiantis platintojas tampa atsakingas už SDL lietuvių kalba pateikimą produkto pirkėjams.

Dažnu atveju tiesioginio Saugos duomenų lapo vertimo į lietuvių kalbą neužtenka. Lietuviškoje SDL versijoje turi būti pateikta papildoma informacija pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimus. Taip pat labai svarbu, kad visi Saugos duomenų lape naudojami specifiniai išsireiškimai ir frazės atitiktų teisės aktuose patvirtintas formuluotes. 

Pavyzdžiui Saugos duomenų lapo 2 skirsnyje leidžiama nurodyti išsamų pavojingumo frazės pavojingumo klasifikavimo pavadinimą arba „Pavojingumo klasę ir kategorijos kodą (-us)“ (išvardytus CLP reglamento VI priedo 1.1 lentelėje ir nurodytus CLP reglamento VI priedo 3 11 lentelėje) ir galima naudoti pavojingumo frazės kodus. Jeigu naudojama pilna formuluotė, ji turi būti pateikiama ta kalba, kuria parengtas Saugos duomenų lapas. Jeigu naudojama pavojingumo klasė ir kategorijos kodas (-ai), nurodomos kiekvienos pavojingumo klasės santrumpos neturi būti  verčiamos (šie kodai – tai su kalba nesusiję kodai, pagrįsti sutrumpintais anglų kalbos žodžiais, o ne „anglų kalbos tekstu“). Tokiu atveju turi būti naudojami CLP reglamento VI priede nurodyti nepakeisti kodai. Jeigu naudojami kodai, santrumpos ir akronimai, visas jų aprašas ir paaiškinimas Saugos duomenų lapo 16 skirsnyje turi būti pateikiamas SDL parengimo kalba. 

REACH reglamento 31 straipsnio 8 dalyje nurodoma: „Saugos duomenų lapas pateikiamas nemokamai raštu ar elektroniniu būdu ne vėliau kaip tą dieną, kurią cheminė medžiaga ar mišinys patiekti pirmą kartą.“

Todėl Saugos duomenų lapą galima pateikti raštu, pavyzdžiui, pateikiant atspausdintą dokumentą, faksu arba elektroniniu būdu, pavyzdžiui, elektroniniu paštu.

Tačiau būtina atkreipti dėmesį, kad žodį „pateikiamas“ reikia suprasti kaip aktyvią tiekėjo pareigą faktiškai pateikti saugos duomenų lapą (ir visus privalomus jo atnaujinimus), o ne pasyviai pasirūpinti prieiga, pavyzdžiui internete, ar pristatyti jį gavėjui paprašius. 

Kai Saugos duomenų lapas pateikiamas pirmą kartą pristatant cheminę medžiagą arba mišinį tam tikram gavėjui, kitos Saugos duomenų lapo kopijos tam pačiam gavėjui pristatyti nereikia, jei Saugos duomenų lapas nebuvo pakeistas.

REACH reglamento 31 straipsnio 9 dalyje nustatytos sąlygos, kada Saugos duomenų lapą  privaloma atnaujinti ir pakartotinai išduoti.

Tiekėjai nedelsdami atnaujina saugos duomenų lapą tokiais atvejais:

a) nedelsiant po to, kai sužinoma nauja informacija, kuri gali turėti įtakos rizikos valdymo priemonėms, arba nauja informacija apie pavojus;

b) kai tik autorizacija buvo suteikta ar atsisakyta ją suteikti; 

c) kai tik buvo nustatyti apribojimai.

Nauja informacijos versija su nurodyta data, pažymėta „Peržiūrėta: (data)“, nemokamai rašytinė ar elektroniniu būdu pateikiama visiems ankstesniems gavėjams, kuriems cheminė medžiaga ar mišinys buvo tiekiami paskutinius 12 mėnesių. Po registracijos atliekant atnaujinimus pateikiamas registracijos numeris.

Rekomenduojama reguliariai įvertinti Saugos duomenų lapo turinio visumą. Pavyzdžiui mišinių gamintojui labai svarbu sekti mišinio gamybai naudojamų komponentų saugos informaciją ir esant pasikeitimams, atitinkamai atnaujinti gaminamo mišinio Saugos duomenų lapą.

Be REACH reglamento 31 straipsnio 9 dalyje išdėstytų atnaujinimo reikalavimų Saugos duomenų lapą reikia atnaujinti dėl teisės aktų pakeitimų. 

REACH reglamento II priedo 0.2.5 punkte nurodyta, kad: 

0.2.5. Saugos duomenų lapo pildymo data nurodoma pirmame puslapyje. Jeigu saugos duomenų lapas buvo peržiūrėtas ir nauja pakeista versija pateikta naudotojams, pakeitimai turi būti nurodyti  saugos duomenų lapo 16 skirsnyje, nebent jie buvo nurodyti kitur. Peržiūrėtų saugos duomenų lapų pildymo data, nurodyta kaip „Peržiūra atlikta: (data)“, taip pat versijos numeris, peržiūros numeris, 1 pakeitimo data ar kokia [-ios] nors kita [-os] nuoroda (-os), kuri versija pakeista, nurodoma pirmame 2 puslapyje.

Atsižvelgiant į šiuos reikalavimus peržiūros nurodomos pirmame puslapyje, o informacija apie pakeitimus pateikiama Saugos duomenų lapo 16 skirsnyje arba kitur Saugos duomenų lape.

Atnaujinus Saugos duomenų lapą pagal REACH reglamento 31 straipsnio 9 dalį ar dėl teisės  aktų pakeitimus, peržiūrėtas ir pakeistas Saugos duomenų lapas turi būti pateikiamas visiems ankstesniems gavėjams, kuriems cheminė medžiaga ar mišinys buvo tiekiamas paskutinius 12 mėnesių.

Pirmajame REACH reglamento 36 straipsnio 1 dalies sakinyje išdėstytas toks reikalavimas:

1. Kiekvienas gamintojas, importuotojas, tolesnis naudotojas ir platintojas surenka visą informaciją, kuri reikalinga vykdyti jo pareigoms pagal šį reglamentą, ir laiko bei leidžia su ja susipažinti ne mažiau kaip 10 metų po to, kai jis cheminę medžiagą ar mišinį paskutinį kartą pagamino, importavo, patiekė ar naudojo.

REACH reglamente įtvirtintos prievolės – Saugos duomenų lapų pildymas ir tiekimas, taip pat prievolė tiek Saugos duomenų lapo tiekėjams, tiek gavėjams naudojant chemines medžiagas ir mišinius atsižvelgti į Saugos duomenų lape „informaciją, kuri reikalinga vykdyti jo pareigoms pagal šį reglamentą”, kuri turi būti saugoma ne mažiau kaip 10 metų. Be to, pildant Saugos duomenų lapą naudojami duomenys gali būti informacija, reikalinga vykdyti prievolėms pagal REACH reglamento, ir bet kuriuo atveju gali būti reikalaujama ją saugoti, nepriklausomai nuo jos ryšio su Saugos duomenų lapo turiniu. Saugos duomenų lapų ir kitos informacijos turėtojai bet kuriuo atveju gali nuspręsti ją išsaugoti dėl atsakomybės už gaminį ir dėl kitų teisinių reikalavimų. Priklausomai nuo taikomų nacionalinės teisės aktų ir reglamentų gali būti nuspręsta saugoti tokią informaciją (pavyzdžiui, lėtinio poveikio cheminėms medžiagoms ir mišiniams) ilgiau nei 10 metų.

Taip, gali, jei SDL pateikta informacija atitinka REACH reglamento II priedo reikalavimus kiekvienai iš šių medžiagų ar mišinių. Tačiau ši sąlyga gali būti įvykdyta tik esant nedideliems cheminės medžiagos ar mišinio sudėties svyravimams, pavyzdžiui, nedideliems priemaišų ar komponentų koncentracijos pokyčiams, dėl kurių nesikeičia pavojaus profilis. Vieno SDL negalima naudoti visiškai skirtingoms medžiagoms ar mišiniams.

Susisiekite su mumis

Parašykite mums, mielai pasistengsime Jums padėti.
Reikia parengti ar išversti SDL'ą?

Paskambinkite ar parašykite mums, mielai pasistengsime Jums padėti.