Europos cheminių medžiagų agentūros (ECHA) atlikto tyrimo metu nustatyta, kad kai kurios į polivinilchlorido (PVC) plastiką dedamos medžiagos, pavyzdžiui, plastifikatoriai, gali kelti pavojų žmonėms ir aplinkai. Norint apriboti šių priedų naudojimą ir sumažinti PVC mikrodalelių išsiskyrimą, reikėtų imtis reguliavimo veiksmų.
ECHA Europos Komisijos prašymu surinko informaciją apie galimą PVC priedų ir paties PVC keliamą riziką žmonių sveikatai ir aplinkai. Ji taip pat apsvarstė galimas alternatyvas ir įvertino galimų rizikos valdymo priemonių poveikį visuomenei.
Atliekant tyrimą daugiausia dėmesio skirta 63 PVC priedams, įskaitant plastifikatorius, šilumos stabilizatorius ir antipirenus. Pagrindinės išvados rodo, kad reikėtų imtis reguliavimo priemonių:
· sumažinti riziką, susijusią su plastifikatoriais, ypač ortoftalatais, kurie paprastai yra kenksmingi reprodukcijai;
· sumažinti riziką, susijusią su šilumą stabilizuojančiais organotinais, tokiais kaip DOTE, kurie gali sukelti raidos sutrikimų ir pakenkti reprodukcijai;
· mažinti liepsną mažinančių medžiagų išmetimą, kaip siūloma ECHA liepsną mažinančių medžiagų reguliavimo strategijoje; ir
· diegti ir tobulinti technologijas, kurios sumažintų PVC mikrodalelių išmetimą, ypač perdirbimo įmonėse ir sąvartynuose. PVC mikrodalelių išsiskyrimas prisideda prie plastiko taršos. Šiose mikrodalelėse taip pat yra kenksmingų priedų, todėl, sumažinus jų išsiskyrimą, sumažėtų ir šių priedų išmetimas.
Manoma, kad PVC dervos keliamas pavojus darbuotojams ir aplinkai yra tinkamai kontroliuojamas, atsižvelgiant į dabartines veiklos sąlygas ir bendrovių taikomas saugos priemones. Tokia išvada padaryta išanalizavus PVC dervos gamybai naudojamas medžiagas, gamybos procesą, atliekų šalinimą ir PVC dulkių poveikį.
Dabar ECHA tyrimas nusiųstas Europos Komisijai, kuri jį įvertins ir nuspręs, ar reikia oficialiai prašyti ECHA parengti REACH apribojimo pasiūlymą.
Pagrindinė informacija
ECHA tyrimas padeda Europos Komisijai nustatyti, kaip būtų galima kontroliuoti galimą PVC priedų ir PVC keliamą riziką. Šiuo darbu prisidedama prie ES plastikų strategijos tikslų ir ES įsipareigojimo mažinti plastiko taršą pagal Jungtinių Tautų aplinkosaugos programą (UNEP).
Šaltinis: ECHA.