CLP klasifikacija ir ženklinimas
CLP klasifikacija ir ženklinimas
CLP reglamentas
Europos Parlamentas ir Taryba 2008 m. gruodžio 16 d. priėmė reglamentą (EB) Nr. 1272/2008 dėl cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo, iš dalies keičiantį ir panaikinantį direktyvas 67/548/EEB bei 1999/45/EB ir iš dalies keičiantį Reglamentą (EB) Nr. 1907/2006 (toliau – CLP reglamentas).
Naudojama santrumpa CLP anglų kalba reiškia cheminių medžiagų ir mišinių: klasifikaciją Classification; ženklinimą Labelling; pakavimą Packaging.
Prekyba cheminėmis medžiagomis ir mišiniais yra ne tik vidaus rinkai, bet ir pasaulinei rinkai svarbus klausimas. Todėl įmonėms yra naudinga, kad klasifikavimo bei ženklinimo taisyklės būtų suderintos pasauliniu mastu ir tiekimui, naudojimui bei vežimui skirtos klasifikavimo bei ženklinimo taisyklės būtų nuoseklios. Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas pasaulinei prekybai ir kartu apsaugoti žmonių sveikatą bei aplinką, Jungtinių Tautų (JT) struktūroje buvo rengiami suderinti klasifikavimo ir ženklinimo kriterijai. Taip atsirado Pasauliniu mastu suderinta cheminių medžiagų klasifikavimo ir ženklinimo sistema (toliau – GHS).
CLP reglamente numatyti cheminių medžiagų klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo reikalavimai pagrįsti Jungtinių Tautų GHS kriterijais.
CLP reglamento reikalavimai taikomi tiesiogiai visoje Europos Sąjungoje.
CLP reglamento tikslas yra nustatyti, dėl kurių savybių cheminės medžiagos ir mišiniai turėtų būti klasifikuojami kaip pavojingi, kad būtų galima tinkamai identifikuoti cheminių medžiagų bei mišinių pavojingumą ir apie jį pranešti. CLP reglamente reikalaujama, kad cheminių medžiagų ar mišinių gamintojai, importuotojai ar tolesni naudotojai prieš pateikdami savo pavojingas chemines medžiagas ir mišinius rinkai jas atitinkamai suklasifikuotų, paženklintų ir supakuotų.
Vienas pagrindinių CLP reglamento tikslų – nustatyti, ar cheminei medžiagai arba mišiniui būdingos savybės, dėl kurių gali būti reikalinga taikyti pavojingumo klasifikaciją. Šiomis aplinkybėmis klasifikavimas yra informavimo apie pavojingumą atskaitos taškas.
Jeigu atitinkama informacija (pvz., toksikologiniai duomenys) apie cheminę medžiagą ar mišinį atitinka CLP reglamente nustatytus klasifikavimo kriterijus, cheminės medžiagos arba mišinio pavojai nustatomi priskiriant jam tam tikrą pavojingumo klasę ir kategoriją. CLP reglamente nustatytos pavojingumo klasės apima fizinius pavojus, pavojus sveikatai, aplinkai ir papildomus pavojus.
Nustačius cheminės medžiagos arba mišinio klasifikaciją, apie nustatytus pavojus turi būti pranešama produkto gavėjams ir naudotojams. Pavojingų savybių ženklinimas leidžia nustatyti pavojingumo klasifikaciją, taip pat sukurti etiketes ir parengti saugumo duomenų lapus ir apie visa tai pranešti cheminės medžiagos arba mišinio naudotojui, siekiant perspėti jį apie cheminės medžiagos ar mišinio keliamą pavojų ir poreikį valdyti susijusią riziką.
CLP reglamente nustatyti išsamūs kriterijai, taikomi ženklinimo elementams – piktogramoms, signaliniams žodžiams ir pavojingumo frazėms, prevencijai, atsakui, saugojimui ir tvarkymui, kiekvienai pavojingumo klasei ir kategorijai. CLP reglamente taip pat nustatyti bendrieji pakavimo standartai, siekiant užtikrinti saugų pavojingų cheminių medžiagų ir mišinių tiekimą. Be informavimo apie pavojus pasitelkiant ženklinimo reikalavimus, CLP reglamentas taip pat yra daugybės teisės aktų nuostatų, susijusių su cheminių medžiagų rizikos valdymu, pagrindas.
Suderintas klasifikavimas
Dėl didžiausią susirūpinimą keliančių pavojų (kancerogeniškumo, mutageniškumo, toksiškumo reprodukcijai (CMR) ir kvėpavimo takus jautrinančių medžiagų) ir kitų cheminių medžiagų, kurių pavojingumas įvertinamas kiekvienu konkrečiu atveju, turėtų galioti visoje ES suderinta klasifikacija ir ženklinimas, kad būtų užtikrintas tinkamas rizikos valdymas. Tai daroma naudojant suderintą klasifikavimą ir ženklinimą.
Suderintų klasifikacijų sąrašas pateikiamas CLP reglamento VI priede ir jį turėtų taikyti visi tokių cheminių medžiagų ir mišinių, kuriuose naudojamos tokios cheminės medžiagos, gamintojai, importuotojai arba tolesni naudotojai.
Suderintas klasifikavimas taikomas tik cheminėms medžiagoms.
Savarankiškas klasifikavimas
CLP reglamente įtvirtintas reikalavimas, kad gamintojas, importuotojas arba tolesnis naudotojas savarankiškai pagal nustatytus kriterijus ir reikalavimus atliktų cheminės medžiagos arba mišinio klasifikavimą.
Savarankiško klasifikavimo tikslas – nustatyti, ar cheminė medžiaga arba mišinys kelia fizinį pavojų, pavojų sveikatai ar aplinkai. Atsižvelgiant į tai, naudojant atankamą ženklinimą būtina tinkamai pateikti informaciją apie šiuos pavojus kai produktas pateikiamas gavėjams. Šie reikalavimai taikomi nepaisant gaminamos cheminės medžiagos arba mišinio kiekio.
Pagal CLP reglamentą cheminė medžiaga turi būti savarankiškai klasifikuojama, kai jai netaikoma suderinta klasifikacija pagal CLP reglamento VI priedą ir ji turi pavojingų savybių. Jeigu cheminei medžiagai jau taikomas suderintas klasifikavimas (CLP reglamento VI priede yra klasifikavimo įrašas), suderintas pavojingumo klasifikavimas yra privalomas atsižvelgiant į įraše nurodytas pavojingumo klases ir diferenciacijas. Pavojingumo klasės ir diferenciacijos, kurioms netaikomas įrašas, kai tinkama, turi būti įvertintos ir savarankiškai suklasifikuotos.
Suderintam klasifikavimui gali būti taikomos tam tikros išimtys, jei tai galima pagrįsti, pvz., skirtinga rinkai pateikiamos cheminės medžiagos būkle arba forma, VI priedo įraše pateikiant pastabą. Be to, VI priede nurodytas būtinas klasifikavimas turėtų būti vertinamas vadovaujantis prieinama informacija, o jeigu yra duomenų, iš kurių matyti, kad cheminė medžiaga turi būti priskiriama griežtesnei klasifikavimo kategorijai, palyginti su būtinu klasifikavimu, turi būti naudojama griežtesnė kategorija.
Jeigu cheminei medžiagai netaikomas nė vienas CLP reglamento VI priedo įrašas (t. y. cheminei medžiagai netaikomas joks suderintas klasifikavimas dėl kurios nors pavojingumo klasės), gamintojas ar importuotojas turi įvertinti visas susijusias pavojingumo klases ir visoms pavojingumo klasėms, kurios atitinka klasifikavimo kriterijus, taikyti savarankišką klasifikaciją.
Mišiniai, prieš juos pateikiant rinkai, visada turi būti klasifikuojami savarankiškai, nes jiems netaikomas suderintas klasifikavimas ir ženklinimas.
Kad galima būtų atlikti savarankišką klasifikaciją, privaloma surinkti visą prieinamą informaciją ir įvertinti jos tinkamumą bei patikimumą. Tuomet informacija turi būti įvertinta atsižvelgiant į klasifikavimo kriterijus ir turi būti priimamas sprendimas dėl atitinkamo klasifikavimo.
Mišiniai klasifikuojami taikant panašų procesą. Jie gali būti klasifikuojami remiantis duomenimis apie patį mišinį, duomenimis apie panašius mišinius, su kuriais atlikti bandymai, arba duomenimis apie individualius mišinio komponentus.
Gamintojai, importuotojai ir tolesni naudotojai turi stebėti naujas mokslines arba technines tendencijas ir nuspręsti, ar reikėtų atlikti pakartotinį rinkai teikiamos cheminės medžiagos arba mišinio vertinimą ir savarankišką klasifikavimą.
Pagal CLP reglamento reikalavimus, cheminė medžiaga ar mišinys, kurie yra klasifikuojami kaip pavojingi ir laikomi pakuotėse, turi būti ženklinami etikete. CLP reglamente nurodomi reikalavimai etiketėje pateikiami informacijai, reikalavimai etiketės dydžiui, etiketėje pateikiamų pavojingumo piktogramų dydžiui, kalbai.
Pagal CLP reglamentą etiketės turi būti gerai pritvirtintos prie pačios pakuotės, kurioje laikoma cheminė medžiaga arba mišinys, vieno ar kelių paviršių ir turi būti skaitomos horizontaliai, kai paketas būna padėtas įprastai. Patys etiketės elementai, ypač pavojaus piktogramos, turi būti aiškiai matomi etiketės fone. Be to, visi etiketės elementai turi būti tokio dydžio ir išdėstyti taip, kad juos būtų lengva perskaityti. Jie turi būti užrašyti aiškiai ir neištrinamai. Fizinė etiketė nebūtina, kai etiketės elementai aiškiai matomi ant pačios pakuotės.
CLP reglamente nustatyta, kad etiketė būtų parengta valstybės narės, kurioje cheminė medžiaga ar mišinys tiekiamas rinkai, valstybine kalba.
CLP reglamento 35 straipsnyje nustatyti reikalavimai dėl pakuočių, kuriose laikomos pavojingosios medžiagos arba mišiniai. Šiomis nuostatomis siekiama užtikrinti, kad:
· pakuotė būtų suprojektuota, sukonstruota ir uždaryta taip, kad jos turinys nepatektų į aplinką;
· pakuotės turinys nesugadintų pakuotės ir jos tvirtinimo įtaisų ir nesudarytų su jais pavojingų junginių;
· pakuotė ir jos tvirtinimo įtaisai būtų tvirti ir patvarūs, taigi būtų garantuota, kad jie neatsipalaiduos;
· pakuotė su keičiamais tvirtinimo įtaisais būtų tinkamai suprojektuota, kad pakartotinai ją uždarant jos turinys nepatektų į aplinką;
· pateikta plačiajai visuomenei pakuotė netrauktų vaikų dėmesio, neskatintų jų smalsumo ir neklaidintų vartotojų;
· pakuotė savo išvaizda ar konstrukcija nebūtų panaši į tas, kuriose laikomi maisto produktai ar gyvūnų pašarai, medicinos produktai arba kosmetikos gaminiai, taigi neklaidintų vartotojų.
Pakuotė, kuri atitinka krovinių vežimą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus, laikoma atitinkančia ir šio sąrašo punktuose išdėstytus reikalavimus (tačiau atminkite, jog vien laikytis šiuose punktuose nurodytų sąlygų paprastai nepakanka, kad būtų užtikrintas krovinių vežimo teisės aktų reikalavimų laikymasis). Jeigu cheminės medžiagos ir mišiniai turi būti tiekiami plačiajai visuomenei, taikomos
Taip CLP reglamente nustatytos taisyklės dėl:
· vaikų sunkiai atidaromų uždarymo įtaisų (taip pat vadinamų vaikų sunkiai atidaromais uždoriais) naudojimo
· liestinių pavojaus žymių (angl. TWD) naudojimo
· vartotojams skirtų skystų skalbinių ploviklių, pateikiamų tirpstančiose vienkartinėse pakuotėse
Vaikų sunkiai atidaromų uždarymo įtaisų ir liestinių pavojaus žymių (angl. TWD) naudojimo reikalavimai taikomi esant konkrečiai mišinio ar cheminės medžiagos pavojingumo klasei arba
konkrečių cheminių medžiagų koncentracijai kitose medžiagose ar mišiniuose.
2017 m. CLP reglamentas buvo papildytas nauju VIII priedu, kuriuo įgyvendinami suderinti informacijai keliami reikalavimai teikiant pranešimus pagal CLP reglamento 45 straipsnį (UFI pranešimai). Ši informacija teikiama paskirtoms valstybių narių įstaigoms ir ji naudojama suteikiant neatidėliotiną medicinos pagalbą (apsinuodijimų kontrolės centrai).
VIII priede apibrėžiamas unikalus formulės identifikatorius (UFI), kurį reikalaujama nurodyti mišinio etiketėje, – taip pat sukuriamas aiškus ryšys tarp rinkai teikiamo mišinio ir informacijos, kuri yra prieinama neatidėliotinos medicinos pagalbos suteikimo atvejais.
Susisiekite su mumis
Paskambinkite ar parašykite mums, mielai pasistengsime Jums padėti.