2024 m. gruodžio 10 d. įsigaliojo CLP reglamento pakeitimas

2024 m. gruodžio 10 d. įsigaliojo Reglamentą dėl cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo (CLP) iš dalies keičiantis Europos Komisijos ir Tarybos reglamentas (ES) 2024/2865.

Atnaujintu CLP reglamentu siekiama geriau nustatyti ir klasifikuoti pavojingas chemines medžiagas, taip pat pagerinti informavimą apie cheminių medžiagų keliamą pavojų. Taip pat tikimasi, kad pakeitimai sustiprins cheminių medžiagų vidaus rinką ir sudarys sąlygas konkurencingesnei ir tvaresnei chemijos pramonei.

Atnaujintu CLP reglamentu užtikrinamas aiškesnis cheminių medžiagų ženklinimas, ypač parduodant internetu, ir nustatomi paprastesni ir aiškesni reikalavimai, kad cheminės medžiagos galėtų laisvai judėti visoje ES.

Be kitų pakeitimų, šiame atnaujintame reglamente:

·         Patikslintos mišinių klasifikavimo taisyklės, taip pat cheminių medžiagų, turinčių daugiau nei vieną sudedamąją dalį, klasifikavimo taisyklės.

Cheminės medžiagos, sudarytos iš daugiau kaip vienos sudedamosios dalies, yra sudėtinės cheminės medžiagos. Toksikologiniu atžvilgiu iš daugiau kaip vienos sudedamosios dalies sudarytos cheminės medžiagos nesiskiria nuo mišinių, kurie sudaryti iš dviejų ar daugiau cheminių medžiagų. Jei yra duomenų apie atskiras sudedamąsias dalis, iš daugiau kaip vienos sudedamosios dalies sudarytos cheminės medžiagos turėtų būti vertinamos ir klasifikuojamos pagal tas pačias klasifikavimo taisykles, kaip ir mišiniai.

Siekiant, kad pernelyg aukštai pavojingumo kategorijai nebūtų priskiriami mišiniai, kuriuose yra cheminių medžiagų, priskirtų prie pavojingų cheminių medžiagų vien dėl jose esančios priemaišos, priedo ar atskiros sudedamosios dalies, taip pat nebūtų priskiriami mišiniai, kuriuose yra kitų mišinių su tokiomis cheminėmis medžiagomis, klasifikuoti tokius mišinius kaip pavojingas chemines medžiagas turėtų būti privaloma tik tuo atveju, jeigu tokios priemaišos, priedo ar atskiros sudedamosios dalies kiekis mišinyje ar galutiniame mišinyje siekia ar viršija tam tikrą koncentracijos ribą, kaip nurodyta CLP Reglamento I priede.

·         Pabrėžiamas grupavimo vaidmuo suderintame klasifikavime.

·         Pateikiamos aiškesnio pavojingų cheminių medžiagų ir mišinių ženklinimo taisyklės (įskaitant skaitmenines etiketes).

Siekiant užtikrinti, kad būtų geriau laikomasi tiekėjams nustatytos prievolės atnaujinti savo etiketes pasikeitus cheminės medžiagos ar mišinio klasifikavimui ar ženklinimui, nustatytas terminas per kiek laiko turi būti atnaujinta ženklinimo informacija.

Iki šiol  sulankstomas etiketes buvo leidžiama naudoti tik tuo atveju, jeigu neįmanoma laikytis etikečių naudojimo bendrųjų taisyklių dėl pakuotės formos arba jos mažo dydžio. Atsižvelgiant į ženklinimo technologijų pažangą, tiekėjams suteikta daugiau galimybių prisitaikyti, numatant galimybę reguliariai naudoti sulankstomas etiketes. Todėl leidžiama, kad etiketės būtų pateikiamos kaip sulankstomos etiketės, taikant naudojimo ir formatavimo taisykles, kad būtų užtikrintas geras įskaitomumas, ir priekinių, vidinių ir galinių puslapių turiniui skirtus konkrečius reikalavimus.

Siekiant užtikrinti aukštą žmonių sveikatos ir aplinkos apsaugos lygį, yra būtina, kad cheminių medžiagų ir mišinių etiketės būtų įskaitomos. Todėl nustatyti svarbių parametrų, pvz., šrifto dydžio, tarpų tarp eilučių ir spalvos, būtinieji reikalavimai.

Prisitaikanti prie technologinių ir visuomenės pokyčių skaitmeninimo srityje ir rengiantis būsimiems pokyčiams numatomas skaitmeninis ženklinimas. Skaitmeninis ženklinimas turėtų veiksmingiau informuoti apie cheminių medžiagų pavojingumą, ypač pažeidžiamų gyventojų grupių, pavyzdžiui, regos sutrikimų turinčių žmonių, ir asmenų, kurie nekalba nacionaline valstybės narės kalba. Todėl yra numatomas savanoriškas skaitmeninis ženklinimą ir nustatomi techniniai reikalavimus, kuriuos turi atitikti teikėjas, pateikiantis duomenų laikmeną, susietą su tokia skaitmenine etikete.

·         Numatomi tam tikri Klasifikavimo ir ženklinimo sąraše teikiamos ir skelbiamos informacijos pakeitimai.

·         Suteikiama Europos Komisijai teisę prašyti ECHA arba Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) parengti pasiūlymus dėl suderinto klasifikavimo ir ženklinimo.

·         Nustatomos cheminių medžiagų pardavimo degalinėse ir pakartotinio pripildymo vietose taisyklės.

šiuo metu nebuvo nenustatyta jokių konkrečių taisyklių dėl plačiajai visuomenei ir profesionaliems naudotojams per pakartotinio pripildymo stoteles tiekiamų cheminių medžiagų ar mišinių ženklinimo ir pakavimo. Atsižvelgiant į tai, kad vis dažniau tam tikri gaminiai, kaip antai tokie chemikalai kaip plovikliai, parduodami be pakuotės, siekiant sumažinti atliekų kiekį, taip pat siekiant sudaryti palankesnes sąlygas tvaresniems pardavimo būdams, yra tikslinga nustatyti specifines tokių rūšių prekybos taisykles bei sąlygas ir sudaryti pavojingumo klasių bei kategorijų sąrašą, pagal kurį klasifikavimui tose pavojingumo klasėse bei kategorijose taikomus kriterijus atitinkančių cheminių medžiagų ar mišinių pardavimas pakartotinio pripildymo stotelėse būtų draudžiamas, siekiant užtikrinti saugą ir žmonių sveikatos apsaugą. Turėtų būti nustatytos rizikos mažinimo priemonės, kuriomis būtų užtikrinta, kad pakartotinį pripildymą būtų galima atlikti saugiai, pavyzdžiui, neperpildant, neužteršiant ir ypač neleidžiant vaikams nekontroliuojamai naudoti pakartotinio pripildymo stotelės, taip pat vengiant bet kokios reakcijos su kitomis pakartotinio pripildymo stotelėje išduodamomis cheminėmis medžiagomis ar mišiniais arba bet kokios tų cheminių medžiagų ar mišinių reakcijos su likučiais pakuotėse, kurios turi būti pakartotinai pripildomos

·         Patikslinamos cheminių medžiagų mišinių platintojų pareigos susijusios su UFI pranešimais apsinuodijimų centrams.

Pagrindinė informacija

CLP reglamento tikslas – apsaugoti žmones ir aplinką nuo pavojingų cheminių medžiagų. Kartu juo užtikrinamas laisvas cheminių medžiagų, mišinių ir gaminių judėjimas ES.

CLP reglamente reikalaujama, kad cheminių medžiagų ar mišinių gamintojai, importuotojai ar tolesni naudotojai, prieš pateikdami pavojingas chemines medžiagas ar mišinius rinkai, jas tinkamai suklasifikuotų, paženklintų ir supakuotų. CLP reglamente nustatytos teisiškai privalomos pavojingumo nustatymo ir klasifikavimo taisyklės, kartu nustatant bendras ženklinimo taisykles vartotojams ir darbuotojams, kad jie, pirkdami ar naudodami pavojingus produktus, galėtų priimti informacija pagrįstus sprendimus.

Keliuose kituose teisės aktuose CLP reglamentas naudojamas cheminių medžiagų rizikos valdymui. Teisės aktuose nustatoma, ar cheminė medžiaga arba mišinys turėtų būti klasifikuojamas ir ženklinamas kaip pavojingas. Juo įgyvendinama Jungtinių Tautų pasauliniu mastu suderinta cheminių medžiagų klasifikavimo ir ženklinimo sistema (GHS).

Nauji CLP reglamento pakeitimo reikalavimai taikomi nuo skirtingų datų. Pramonės įmonėms įpareigojimai paprastai bus taikomi nuo 2026 m. liepos 1 d. Tačiau kai kurie reikalavimai, pavyzdžiui, reikalavimai dėl etikečių formato, taikomos nuo 2027 m. sausio 1 d. Medžiagų ir mišinių, kurie buvo pateikti rinkai per šiuos laikotarpius, nereikia iš naujo ženklinti ir pakuoti remiantis naujais reikalavimai, tačiau jie gali būti tiekimo grandinėje atitinkamai iki 2028 m. liepos 1 d. ir 2029 m. sausio 1 d.